24 czerwca 2014

szycie torby z bloczkami pp - krok po kroku



Post ten ma na celu pokazanie tego, co będziemy szyły na warsztatach patchworkowych w najbliższą sobotę. Jeżeli kogoś zainspiruję, pomogę tym wpisem, to bardzo się ucieszę. Dajcie znać wpisując się pod nim, czy będzie Wam pomocny i  czy warto coś takigo pokazywać.

Wymiary gotowej torby to: 40/40cm, długość rączek 71cm, bloczek patchworkowy 19,5/19,5cm.

Potrzebne materiały: tkaniny na bloczek z gwiazdą, taknina główna na torbę, tkanina na podszewkę, zamki do kieszonek, fizelina, nici.








1. przygotowałam szablony w dwóch takich samych rozmiarach 2. pocięłam szablony wg lini (na 3 części)



3. dobrałam materiały, nici, przygotowałam większe kawałki niż na szablonach- w PP śmiało można wykorzystać resztki

4. przykładam, sprawdzam i przeszywam. Pomocniczo pomagam sobie szpilkami



5. za każdym przeszytym szwie prasuję. Dzięki tej czynności uniknę  prucia



6. równam przeszyte elementy (oczywiście pamiętam o dodatkach na szwy). Równiutko przykładam i zszywam w całość


7. Prasuję i całość równam. I tutaj też zwracam uwagę, aby zostawić dodatki na szwy. W tym wzorze jest to bardzo ważne.

8. moja gotowa gwiazda ma rozmiar 19,5/19,5cm+ dodatki na szwy


tak wygląda moja gwiadza z lewej strony. Teraz usuwam delikatnie papier.

Dodaj napis


9. wycinam paski o szer 12cm. dwa o długości 21cm, dwa o długości 42cm. Obszywam nimi bloczek z gwiazdą, najpierw krótsze po przeciwległych stronach, następnie po przeprasowaniu dłużasze, również po przeciwległych stronach. Prasuję. Docinam do rozmiarów 41,5/41,5cm. Mam już przód torby. Jeżeli chcecie aby tył torby też miał bloczek, to należy powtórzyć te same czynności. Jeżeli nie, to wycinamy kwadrat o rozmiarach 41,5/41,5cm.

10. Trzeba zwrócić uwagę na zakończenia naszej gwiazdy. Nie można wszyć za dużo- bo obetniemy szpice, ani za mało, bo będzie nie tak być nie powinno. W patchworku liczy się dokładność.




11.Kroję podszewkę. Dwa kawdraty 41,5/41,5cm lub prostokąt 81,5/41,5cm.


12. kolejny etap to wykonanie kieszonek. Moje będą zapinane na zamek.


13.moje zamki są o długości 18cm. Wycinam 2 prostokąty. Pierwszy o wymiarach 15/22cm, drugi 3,5/22cm. Potrzebne jeszcze będą 2 maluchy o wymiarach 2,5/4cm, które po bokach przyszyję do zamków. To da  jego przedłużenie. Prasuję i wyrównuję.



14. teraz zmieniam stopkę na stopkę do wszywania zamków. Doszywam na górę mniejszy prostokąt, na dół większy. Prasuję. Obszywam zamek na zewnątrz na 1-2mm. Kieszonka prawie gotowa. Jeszcze brzegi trzeba podwinąć na lewą stronę. Można sobie pomóc fastrygując. Na pewno wtedy wyjdzie prosto.




15. kieszonkę przyszywam do podszewki


16. wycinam 2 paski o dł 71cm i szerokości 7,5cm. Wycinam również 2 paski fizeliny o szerokości 3.5cm. Naklejam tak jak na zdięciu. Składam i przeszywam. Przeszywam też po stronie zagięcia. Pasek będzie bardziej wzmocniony.

17. w tym samym czasie wycinam z fizeliny kwadrat o wymiarze 21,5/21,5cm. Przyklejam go centralnie po lewej stronie gwiazdy. Będzie to wzmocnienie i położenie szwów nieruchomo w jednym miejscu.


18. bloczki pikuję  po szwach

19. rozplanowuję układ rączek w torbie. Tutaj rączki układam 9 cm od brzegów. Przeszywam, aby później się nie przemieściły.


20. Podszewkę zszywam po bokach zostawiając dużą dziurę na późniejsze wywrócenie torby na prawą stronę. Zszywam górną cześć torby z górną częścią podszewki - tak jak na zdięciu. Nie mogę pomylić stron. Przeszywam 2 razy. Torba ma być funkcjonalna. Nigdy nie wiadomo co będę w niej nosić. Ma wytrzymać każdy ciężar.

21. Przewracam torbę na prawą stronę. Stębnuję górę torby. Zaszywam dziurę.


22.Łączę wierzch z podszewką. Ma to na celu nie wychodzenie podszewki na zewnątrz. Po prostu będzie na swoim miejscu. Stębnuję po szwie bocznym torby.


23. To już koniec. Torba gotowa na zakupy.
Życzę miłego szycia.